Rychlost připojeníRychlost připojení k internetu udává množství objemu informací přenesených za určitý čas. Základní jednotka této přenosové rychlosti je bit za sekundu a udává tak kolik bitů informace je přeneseno za jednu sekundu. Běžně se však používají spíše násobky této jednotky, tedy např. Kbps nebo Kbit/s a hodnoty s předponami M (Mega) nebo G (Giga). Někdy se rychlost udává také v bajtech za jednu sekundu (B/s nebo Bps) nebo v jejích násobcích (1B/s = 8b/s).

K čemu je důležitá vysoká rychlost připojení k internetu?

Dostatečně vysoká rychlost připojení k internetu je pro mnoho činností velmi důležitá a při volbě ideálního tarifu nebo poskytovatele je třeba myslet i na to, k čemu všemu internet využíváme. Pokud na něm trávíme jen minimální množství času a používáme ho hlavně k psaní mailů, čtení zpráv a běžnému surfování po webu, tak nám může stačit i relativně pomalejší rychlost připojení. Naopak pokud často stahujeme různá videa, filmy atd. tak je vysoká rychlost připojení k internetu hodně důležitá, protože čím rychlejší internet budeme mít, tím dříve se nám mp 3 nebo film stáhne. Hodně důležitá je pak rychlost připojení k internetu pro hráče on-line počítačových her. Pokud často hrajete se svými kamarády hry po síti, budete potřebovat rychlé a hlavně stabilní připojení. V takových případech se opravdu nevyplatí na poplatcích za internet šetřit a je lepší vybrat kvalitního poskytovatele, který vám zaručí nejen vysokou rychlost, ale také stabilitu připojení.

Jakým způsobem se měří rychlost připojení k internetu?

Rychlost připojení k internetu se měří buď přes různé testovací portály, kterých najdeme na internetu celou řadu a svoji aktuální rychlost připojení si tak můžeme snadno a rychle zjistit a nebo prostřednictvím stahování ze serverů. Měření rychlosti stahováním ze serverů funguje tak, že ze serveru se uživateli odešle určitý počet dat a počítá se, za jak dlouhou dobu se mu uloží. Opačným směrem se pak rychlost připojení počítá stejným způsobem, jen s tím rozdílem, že se data odesílají směrem od uživatele k serveru. Rychlost našeho připojení k internetu si můžeme zjistit kdykoliv a test můžeme opakovat třeba i několikrát během dne a získáme tak přesný obrázek o tom, jak rychlé a stabilní naše připojení je.

Kde si můžeme změřit rychlost připojení k internetu?

Stránek, na kterých si můžeme okamžitě zjistit jaká je naše rychlost připojení k internetu je obrovské množství. Kromě základních údajů, jako je download (rychlost stahování dat) a upload (rychlost odesílání dat) často umožňují změřit i ping (rychlost odezvy internetu). Ping je hodně důležitý hlavně pro hráče různých počítačových her, které se hrají on-line, takže i tento údaj má velký význam. Na kterých českých webových stránkách si tedy rychlost připojení k internetu můžeme změřit? Prvním webem, který si představíme, je internetová stránka se snadno zapamatovatelnou adresou www.rychlost.cz. Měření rychlosti připojení je zde trochu jiné, než u obdobných stránek, protože ještě před spuštěním samotného testu rychlosti připojení k internetu můžeme zadat upřesňující údaje. Ty sice nejsou povinné, ale pokud je vyplníme, tak pak budou výsledky měření ještě přesnější. Vyplnit před měřením zde můžeme našeho poskytovatele internetu, okres, obec a tarif. Můžeme si zde také vybrat server pro test a zvolit si, jestli chceme nechat změřit pouze download nebo provést kompletní test. Pokud si necháme udělat kompletní test, jeho výsledky se dozvíme za několik málo sekund a dozvíme se celou řadu údajů o našem připojení – ip adresu, datum a přesný čas měření, download a upload, ping, informace o průběhu testu a také údaje o tom, jaké množství dat můžeme přibližně stáhnout, resp. nahrát za hodinu, den, týden nebo měsíc. Pokud děláme testy na této stránce už poněkolikáté, najdeme ve výsledcích také přehlednou statistiku posledních výsledků měření.

Další velmi pěkně zpracovanou stránku, na které si můžeme snadno a rychle zjistit naši aktuální rychlost připojení k internetu, najdeme pod odkazem http://www.lupa.cz/nastroje/speedmeter/. Zde není třeba nic zadávat, jen klikneme na tlačítko Spustit test a za pár vteřin se nám zobrazí podrobné výsledky. Nejdříve se dozvíme, jaký máme ping, následně rychlost stahování a nakonec rychlost odesílání. I tady máme pod těmito čísly orientační údaje o tom, za jak dlouho stáhneme jednu písničku, videoklip, seriál nebo film a také údaje o naších posledních měřeních. Třetím webem, který si představíme je http://www.rychlostpripojeni.cz/. Při načtení této stránky se nám ihned zobrazí naše ip adresa a hostname a kliknutím na tlačítko Begin test spustíme měření rychlosti připojení internetu. Stejně jako u ostatních stránek, i zde se nejdříve měří rychlost stahování a poté rychlost odesílání dat. Výsledky se dozvíme za pár sekund, ale kromě downloadu a uploadu zde jiné informace nenajdeme. Dalším kvalitním webem pro měření rychlosti připojení k internetu je http://speedmeter.internetprovsechny.cz/. Po kliknutí na odkaz Změřte si rychlost! se automaticky spustí měření rychlosti připojení a sice nejdříve ping, potom download a nakonec upload. Můžeme si i vybrat jeden ze tří serverů pro měření. Za malý okamžik se pak dozvíme výsledky, které se nám zobrazí v přehledné tabulce. Výhodou tohoto webu jsou i statistiky nejlepších poskytovatelů internetu a to jak u rychlosti stahování dat, tak u rychlosti odezvy. Poslední stránkou, kterou si představíme je http://www.dsl.cz/test-mereni-rychlosti. Měření se spustí automaticky po načtení stránky, takže nemusíme na nic klikat a za pár vteřin uvidíme výsledky průměrné rychlosti připojení a stahování dat. Pokud chceme zjistit i rychlost odesílání, zaškrtneme položku Měřit upload a klikneme na odkaz Provést nové měření.

Rajče je velký portál s fotografiemi.

Největší čeští poskytovatelé připojení

Poskytovatelů internetu je v České republice velké množství a každý uživatel tak má na výběr, jaké společnosti dá přednost. Mezi ty největší poskytovatele patří především velké telekomunikační společnosti, jako je O2, dále pak T-Mobile nebo Vodafone.cz. Významným a velmi dobře hodnoceným poskytovatelem internetu je také společnost UPC.cz, která je známá hlavně jako provozovatel kabelové televize. Kromě ní však poskytuje také rychlé a kvalitní připojení k internetu a také telefonní služby. Připojení k internetu dnes nabízí většina kabelových společností a tak je úplně běžné, že lidé mají stejného poskytovatele kabelové televize i internetu, což má pro ně tu výhodu, že jednak nemusí platit poplatky více společnostem a navíc tak obvykle získají i slevu. Vedle UPC patří k nejznámějším a nejlépe hodnoceným poskytovatelům také brněnská společnost SMART Comp, která poskytuje svoje služby jako je internet, televize a telefon v několika městech České republiky pod názvem Netbox a její internet patří k těm nejrychlejším.

Rajče.net je velké úložiště fotografií. Fotky Rajče jsou zdarma ke stažení.

Rychlost připojení k internetu u společnosti UPC

Pokud bydlíme v lokalitě, kde se můžeme připojit k internetu od UPC, určitě bychom tuto nabídku měli zvážit. Internetové připojení od této společnosti je už řadu let považováno za jedno z nejlepších na českém trhu a navíc ho lze získat za velmi příznivé ceny. Pokud se podíváme na oficiální webové stránky UPC, které najdeme na adrese www.upc.cz , zjistíme, že UPC poskytuje internet ve třech základních tarifech – UPC Fiber Power 30, UPC Fiber Power 60 a UPC Fiber Power 120. Všechny tarify tak nabízejí skutečně vysokou rychlost pro pohodlné používání internetu – jen u nejnižšího tarifu Fiber Power 30 je základní rychlost stahování až 30 Mb/sekundu a rychlost odesílání dat až 6 Mb/sekundu. U tarifu Fiber Power 60 je pak rychlost downloadu až 60 Mb/sekundu a u nejvyššího tarifu Fiber Power 120 je to dokonce 120 Mb/sekundu. U všech tarifů je samozřejmostí neomezený FUP a technická podpora sedm dní v týdnu. Co se týká cen za internet od UPC, tak tady je potřeba si předem vše důkladně prostudovat – jednak si musíme položit otázku, jestli kromě internetu budeme využívat od UPC i kabelovou televizi, která je v současné době za mimořádně nízké ceny a rozhodně se vyplatí každému, kdo televizi trochu víc sleduje a hlavně je třeba zbytečně neobjednávat za vyšší cenu, než je nutné. Nejvýhodnější nabídky od UPC na kabelovou televizi totiž nenajdeme na jejich oficiální stránce, ale na webu http://www.tvzabava.cz/. Zatímco u internetu jsou ceny stejné, u kabelové televize bychom objednáním přes oficiální stránky UPC zbytečně platili víc peněz. Velmi zajímavou nabídkou je pak kombinace internetu o rychlosti 5M v kombinaci s digitálním televizním balíčkem Klasik. Vzhledem k tomu, že k němu máte jeden balíček programů navíc zdarma, získáte tak až kolem 60 televizních kanálů s internetem za pouhých 278 Kč měsíčně. Podmínkou je ale uzavřít tuto smlouvu se závazkem na dva roky.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!