Rychlost připojení u O2Dalším velkým poskytovatelem internetu v České republice je společnost Telefonica Czech Republic, které své služby poskytuje pod názvem O2. Výhodou O2 je jejich dostupnost, protože využívá sítě bývalého Českého Telecomu a tak je dostupná téměř všude. Nabídka internetu od O2 se pak dělí do tří hlavních kategorií – internet na doma, mobilní internet a internet v mobilu. U internetu na doma si mohou zákazníci O2 vybrat celkem ze tří tarifů – Start+, Optimal+ a Aktiv+. Start+ je základním tarifem pro méně náročné uživatele, kterým stačí pomalejší rychlost připojení k internetu. Rychlost stahování dat je zde až 2 Mb/sekundu a měsíční cena 353 Kč. Ideální volbou pro běžné uživatele je pak druhý tarif s názvem Optimal+. U něho dosahuje rychlost stahování dat až 20 Mb/sekundu a měsíční poplatky jsou ve výši 405 Kč. Posledním tarifem O2 pro domácnosti je Aktiv+, který je určený náročnějším uživatelům, vyžadujícím nejrychlejší připojení. U tohoto tarifu je rychlost stahování dat z internetu až 40 Mb/sekundu. Měsíční cena za tento tarif je pak 506 Kč. Pro všechny tři tarify pak samozřejmě platí možnost přenesení neomezeného množství dat.

I nabídka mobilního internetu od O2 je rozdělena do tří tarifů – mobilní internet M, mobilní internet L a mobilní internet XL. Nejlevnější z nich je tarif M, který stojí 243 Kč měsíčně a rychlost stahování dat je zde až 20 Mb za sekundu. Datový limit FUP je v tomto tarifu 1 GB. U druhého tarifu mobilního internetu – L – je pak rychlost stejná, ale je zde vyšší FUP, který je 3 GB. Cena za měsíc pak činí 404 Kč. Nejvyšší rychlost i datový limit pak poskytuje tarif XL, u kterého je rychlost stahování dat z internetu až 42 Mb za sekundu a FUP 10 GB. Za tento tarif si O2 účtuje 657 Kč měsíčně. V případě kombinace s internetem na doma nebo s digitální televizí O2TV jsou pak ceny za mobilní internet nižší. Pokud jde o internet v mobilu, tak u O2 si můžeme vybrat z široké nabídky tarifů jak k předplacené kartě, tak k paušálu. K předplacené kartě nabízí O2 celkem čtyři tarify – S, M, L a XL. Tarif internet v mobilu+ S má datový limit 37,5 MB za týden a jeho cena je 50 Kč. Nejoblíbenější je tarif internet v mobilu+ M, který mý výrazně vyšší datový limit – až 250 MB a stojí jen 90 Kč týdně. Pro ty, co používají internet hodně často a využívají aplikace náročné na přenos dat je pak vhodný tarif internet v mobilu+ L, který stojí měsíčně 550 Kč a FUP je u něho 3 GB. A konečně pro ty nejnáročnější zákazníky je určený tarif internet v mobilu+ XL, který se hodí i pro tablety a notebooky a za 800 Kč měsíčně nabízí FUP  10 GB. Ke všem čtyřem tarifům jsou navíc smsky do sítě O2 zdarma. V případě, že máte u O2 paušál, tak i zde si můžete vybrat ze čtyř různých tarifů – Internet v mobilu S s limitem 150 MB za měsíc a měsíčním poplatkem 152 Kč, Internet v mobilu M s limitem 1 GB a měsíčním poplatkem 303 Kč, Internet v mobilu L s limitem 3 GB a měsíčním poplatkem 505 Kč a Internet v mobilu XL s limitem 10 GB a poplatkem 757 Kč za měsíc. Za 30 Kč si pak můžete objednat internet na 1 den nebo na jednu hodinu za 15 Kč.

Rajče je velký portál s fotografiemi.

Rychlost připojení na mobilech

Rychlost připojení k internetu na mobilních telefonech v posledních letech neustále roste a dnes už můžeme na svých chytrých telefonech surfovat po internetu daleko vyšší rychlostí, než tomu bylo v minulosti. V současné době rozlišujeme čtyři druhy mobilního připojení k internetu – GPRS/EDGE, CDMA, UMTS/HSPA a LTE. Jaký je mezi nimi rozdíl co se týká rychlosti připojení k internetu a jaké mají v České republice pokrytí? První možností mobilního připojení je GPRS a EDGE. Tento typ mobilního připojení k internetu poskytují všichni tři čeští operátoři a pokrývá téměř 100 procent populace. Není však příliš rychlé – GPRS dosahuje maximální rychlosti připojení k internetu do 80 kbit za sekundu a EDGE do 200 kbit za sekundu. Toto připojení k netu je tak vhodné spíše jen pro mobilní telefony a základní funkce, pro náročnější práci je třeba mít rychlejší připojení. Druhou variantou je CDMA. Tuto mobilní síť už řadíme do rychlejší kategorie 3G a pokrývá kolem 90 procent populace v Česku.  Z trojice velkých operátorů svoje datové služby přes CDMA nabízí jen O2. Rychlost připojení k internetu přes tuto síť může dosahovat až 3,1 Mbit/s pro download a 1,8 Mbit/s pro upload, ale v praxi je tato rychlost podstatně nižší. Třetím typem sítě, který je momentálně asi nejznámější a nejužívanější je UMTS/HSPA, která patří do kategorie 3G. Připojení k internetu přes tuto síť u nás nabízejí všichni tři velcí operátoři, tedy jak O2, tak T-Mobile i Vodafone.cz. Pokrytí je kolem 80 procent populace a průměrná rychlost připojení k internetu se pohybuje mezi 3 až 6 Mbit/s.

Úplnou novinkou v České republice jsou pak rychlé 4G sítě které mají označení LTE. Zatímco v jiných zemích světa už je LTE hodně rozšířené, u nás tato síť teprve začíná a její pokrytí je zatím minimální – zkušebně se ale už testovala v Praze, Karlových Varech nebo Mladé Boleslavi. Každopádně technologie LTE nabízí několikanásobně vyšší rychlost připojení k internetu než 3G a její pokrytí se bude dále rozšiřovat do dalších lokalit. Bližší informace o LTE, novinky, mapy pokrytí a různé zajímavosti pak najdeme např. na internetové stránce http://www.lte-unas.cz/ nebo na webových stránkách jednotlivých českých mobilních operátorů.

Jak si změřit rychlost připojení k internetu na svém mobilním telefonu?

Pokud si chceme zjistit jakou máme rychlost připojení k internetu na svém mobilním telefonu, můžeme k tomu využít speciální aplikace. Ty jsou k dispozici jak pro mobily s Androidem, tak pro iPhony a můžeme si je zdarma stáhnout na Google Play, resp. iTunes.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!