Měření rychlosti internetu na počítačiMěření rychlosti internetu se nejčastěji využívá na klasických počítačích nebo noteboocích. K tomu, abychom si mohli aktuální rychlost připojení k internetu zjistit, nepotřebujeme mít nainstalované žádné speciální programy, všechno probíhá přes webové rozhraní v rámci našeho internetového prohlížeče. Samotné měření je pak velmi rychlé a obvykle zabere jen několik málo sekund, po kterých se ihned dozvíme přesné výsledky.

Měření rychlosti internetu na mobilních telefonech

Rychlost internetového připojení si můžeme změřit nejen na svých osobních počítačích a noteboocích, ale také na chytrých mobilních telefonech. Pro ně si můžeme stáhnout speciální aplikace, které nám během chvilky poskytnou přesné údaje o rychlosti našeho připojení. Všechny aplikace, které si v následujících kapitolách představíme jsou bezplatné a můžete si je stáhnout nejen do mobilního telefonu, ale i do tabletu.

Měření rychlosti internetu na mobilech s Androidem

Pokud jsme majitelem chytrého mobilního telefonu s operačním systémem Android, můžeme si do něj zdarma stáhnout aplikaci s názvem DSL.cz – Měření rychlosti. Aplikace je k dispozici zdarma v obchodě Google Play a umožňuje rychle a přesně změřit rychlost jak stahování, tak odesílání dat. Kromě toho je součástí aplikace i historie měření a také mapa měření rychlosti v celé České republice, takže si můžeme snadno zjistit, ve kterých místech naší země je nejkvalitnější pokrytí mobilního internetu. Další aplikací pro mobily s Androidem je Test rychlosti. Ten je speciálně optimalizovaný a nastavený pro mobilní zařízení a rychlost internetu měří jak na sítích GPRS, 3G nebo 4G, tak na wi-fi. Test rychlosti měří  rychlost stahování a nahrávání dat a také rychlost odezvy. I v této aplikaci máme historii všech našich provedených testů měření rychlosti a výsledky můžeme snadno sdílet se svými přáteli a známými. Poslední aplikací pro měření rychlosti internetu na mobilech s Androidem, kterou si představíme, je Rychlost.cz – měření připojení. V tomto případě se jedná o oficiální aplikace webové stránky www.rychlost.cz a stejně jako předchozí dvě si ji můžeme do svého mobilu stáhnout zcela zdarma.

Rajče je online portál s fotografiemi.

Měření rychlosti internetu na iPhonech

Stejnou aplikaci jako u Androidu pak mohou využít i majitelé mobilů s operačním systémem iOS. Aplikace s názvem DSL.cz – měření rychlosti mobilního připojení je zdarma v obchodě iTunes a i zde si můžeme zjistit jak rychlost downloadu, tak rychlost uploadu. V aplikaci je také historie našich měření a aktuální naměřenou rychlost můžeme snadno sdílet na sociálních sítích, nebo ji poslat e-mailem.

Fotky Rajče jsou zdarma ke stažení.

Programy

Změřit si rychlost našeho internetového připojení můžeme nejen pomocí webových stránek, ale můžeme si do svého počítače stáhnout některý z programů, které mají tuto funkci. Takových programů najdeme na internetu celou řadu a většina z nich je zdarma. Mezi ty placené patří program Connection Meter 8.9.7. Koupit si ho můžeme např. na serveru slunecnice.cz nebo na stahuj.cz. Cena za tento program je 236 Kč a jedná se o nejpoužívanější český program pro měření nejen rychlosti internetu, ale také pro měření množství dat a času připojení. Connection Meter měří internetové připojení u internetu přes ADSL, kabelovou televizi, wifi, modem, GPRS/EDGE nebo CDMA. Co všechno tento program obsahuje? Součástí Connection Meteru je kromě podrobného testu stability a rychlosti připojení k internetu a měření rychlosti a množství stažených dat také sledování toku počítačů, měření času připojení, vzdálené sledování počítače, generování hesel, oznamování nové pošty na Gmail, kalendář, převodník měn a jednotek, sledování zátěže procesoru a spousta dalších funkcí. Program je k dispozici i ve volné verzi, která však neobsahuje všechny funkce – po zaplacení poplatku a registraci pak máte k dispozici kompletní nabídku všech funkcí a uživatelskou podporu. Pokud však chceme raději dát přednost bezplatnému programu, můžeme si vybrat hned z několika možností. Mezi neplacené programy patří např. Bitmeter 2 3.5.10, který si můžeme stáhnout ze serveru slunecnice.cz, kde najdeme i jeho recenzi. Bitmeter je nejen nástrojem k měření rychlosti stahování a odesílání dat z internetu, ale měří také objem přenášených dat. Součástí programu jsou také různé grafy a statistiky, historie měření atd. Je možné si v něm nastavit i upozornění na překročení datového limitu. Dalším volně přístupným programem pro měření rychlosti internetu je SpeedConnect Connection Tester. Ten si můžeme stáhnout ze serveru stahuj.cz a je určený pro počítače s operačními systémy Windows XP a Vista. Ovládání programu je velmi jednoduché a naměřené údaje jsou přesné. Dalším neplaceným programem, který si můžeme do svého PC nebo notebooku stáhnout je NetMeter 8.2. Program je v anglickém jazyce a slouží k monitorování a měření rychlosti připojení k internetu a objemu přenesených dat. NetMeter si můžeme stáhnout ze stránek slunecnice.cz. Posledním bezplatným programem pro měření rychlosti internetu, který si představíme je iNetCalc. Ten najdeme např. na serveru stahuj.cz a jedná se o měřič rychlosti připojení k internetu, který navíc obsahuje i další užitečné funkce, jako je monitoring šířky pásma nebo blokace popup oken. Používá se hlavně pro kontrolu rychlosti připojení a aktuální rychlost zobrazuje jak numericky, tak graficky. Navíc ukazuje i údaje o množství přenesených dat a případnou cenu za připojení.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!